Защо обичаме високите скорости?

Светът на съвременния човек в индустриалния свят тече на бързи обороти. Не отдавна нещата са стояли по съвсем различен начин, но от както светът е отворил своите граници и техническият прогрес увеличил своите постижения, човек бърза … Бърза да не изпусне нещо. Но дали това е причината за високите скорости на шофиране?
Хората обичат да шофират с висока скорост по няколко причини, които може да обобщим с адреналин, усещането за контрол, чувство за превъзходство, нетърпение и ефективност и други.
Добре известно е, че бързото шофиране предизвиква прилив на адреналин, което води до усещане за еуфория, вълнение, състояние на “жив съм”. Това важи особено за хора, които обичат риска и търсят силни преживявания. Когато човек кара бързо и уверено, може да изпитва усещане за контрол над нещата. Това може да повиши самочувствието и да създаде илюзия за майсторство в шофирането. А това от своя страна не след дълго ще даде своите гнили плодове.
Социални фактори за високите скорости
Не на последно място ще споменем и социалните фактори. Някои хора се впечатляват от мощни автомобили и високите скорости – така впечатляват другите. Чувството за превъзходство над останалите също води до еуфория и синтез на хормони, “от които ни е хубаво”. Грешно е да лежим на стари разбирания като това за шофирането с висока скорост се свързва с мъжественост, престиж или социален статус. Или под влияние на компютърни игри и реални състезания с коли да ни дават една неподплатена увереност, че “изглежда лесно и безопасно”. Практиката и статистиката показват друго.
За много хора високата скорост създава усещане за свобода – сякаш времето и пространството нямат граници. Някои хора просто искат да стигнат по-бързо до целта си, било то поради натоварен график или нетърпение. Това е особено валидно в градска среда, където закъсненията могат да предизвикат раздразнение
Но какво още може да стои в сянка?
Обичта към високите скорости може да бъде свързана с различни психологически травми, емоционални дефицити и личностни особености. В някои случаи тя служи като форма на бягство или начин за компенсиране на вътрешни липси и конфликти.
Една такава липса е търсенето на адреналин като запълване на вътрешна празнина и бягство от емоционално състояние, което предизвиква болка. Хора, които са преживели травматични събития (загуба на близък, насилие, тежко детство), понякога търсят силни усещания, за да „заглушат“ емоционалния шум. Високата скорост предизвиква прилив на адреналин, който временно измества тревожността, депресията или самотата. Ако човек се чувства безсилен или подтиснат в личния си живот – шофирането с висока скорост може да му даде усещане за контрол и доминантност поне над една сфера в своя живот.
Някои хора използват високите скорости като начин да докажат своите способности, мъжественост или превъзходство. Ако човек се чувства незначителен или недостатъчно успешен в други аспекти на живота, шофирането с висока скорост може да бъде начин да се самоутвърди. Една лъжовна ситуация, в която комплексите и ниското самочувствие говорят силно. Високата скорост може да бъде форма на авто-разрушително поведение, дори да не го осъзнаваш напълно.
Личности с висока степен на импулсивност (често срещана при ADHD, биполярно разстройство или антисоциални тенденции) са склонни да търсят силни усещания, без да обмислят напълно последствията. За тях бързото шофиране е начин да избягат от скуката и рутината. Някои хора, преживели война, насилие или катастрофи, развиват склонност към търсене на опасни ситуации, защото мозъкът им е свикнал да функционира в режим на „оцеляване“. Колкото и странно да звучи шофирането с висока скорост може да бъде начин да симулират опасност, но в контролирана среда ( т. нар. “Посттравматичен стрес” или ПТСР).
“От какво бягам”?
Ако някой редовно търси риск и не може да устои на изкушението да шофира агресивно, може би си струва да се запита: Какво се опитвам да компенсирам? От какво бягам?
Високата скорост на пътя значително увеличава риска от тежки катастрофи и фатални инциденти. Намалява времето за реакция на шофьора и удължава спирачния път, което прави избягването на препятствия по-трудно. При сблъсък с висока скорост силата на удара е много по-голяма, което води до по-сериозни наранявания или смърт. Затова безопасното шофиране винаги трябва да бъде приоритет.